Hazırlayan:
Aydın Birincioğlu

Şirketimiz 1981 Yılında Trabzon İli Akçaabat İlçesinde Kurulmuş ve Ticari Faaliyetlerine başlamıştır, Kurucu Ortaklardan Olan Sayın Temel BİRİNCİOĞLU ve sayın Tahsin ARMUTCU geçmiş iş tecrübeleri ve birikimlerini Şirketimiz Akgaz Ticaret Ve Sanayi A.Ş. için kullanmışlardır. Kurucu Ortaklardan Sayın Temel Birincioğlu 18 Yıllık Beyaz eşya ve Tüp Bayiliği yapmıştır, Sayın Tahsin ARMUTCU 25 Yıllık Nakliye ve Akaryakıt istasyonu ve Ticari araç Acentelikleri ve yedek parça işleriyle iştigal etmişlerdir. 1984 Yılına kadar İnşaatı ve makine montajı tamamlanan ve ilk tesisimiz olan Akçaabat L.P.G. Dolum Tesisi Kurularak faaliyete geçtiği tarih olarak Kilometre taşlarında yerini almıştır. Marka olarak AKÇAGAZ seçilmiş ve Karadeniz bölgesinin doğusu ve batısından başlayarak Bayiilik teşkilatları kurularak örgütlenmeye başlamış ve 1986 yılına kadar örgütlenme işi devam etmiş ve büyük ölçüde tamamlanmıştır.

         1986 Yılında L.P.G. Dolum tesislerinin gereklerinden olan L.P.G. Stoklama ve depolama için İzmit ili Körfez ilçesinde Dolum ve Stoklama işi için gereken arsa satın alınmış arsa ile birlikte üzerinde bulunan elektrik motor ve trafoları üreten bir Anonim Şirkette beraberinde satın alınmıştır. BU satın alınan Anonim şirket isim ve unvan değişiklikleri ile ortaklık yapısı nedeniyle halen AKÇAGAZ A.Ş. Olarak faaliyetlerini sürdürmektedir 900 ton L.P.G. stok kapasitesi ve 100 ton/Gün dolum kapasitesine sahip plan bu kuruluşumuz Marmara bölgesine başta İstanbul, Bursa ve İzmit olmak üzere bayilik ağlarını kurmuş ve Son günlerde Ülkemizde Kullanıma sunulan OTOGAZ bayilik ağlarını yine İstanbul, Ankara, Bursa, İzmit ve Balıkesir de tamamlamış ve halen Faaliyetlerini bu yönde sürdürmektedir. 1989 Yılında Amasya İli Merzifon İlçesinde İnşasına başlanan L.P.G. Boş Tüp üretimi Stoklama ve Dolum Tesisleri 1991 yılında bitirilmiş ve Faaliyete geçirilmiştir. Bu tesislerden L.P.G. Dolumu ve bayilikleri için Karadeniz Bölgesinin batı bölgeleri ile Sinop ve Zonguldak illerine Kadar İç bölgelerden Amasya, Tokat, Çorum, Kayseri, ve Kastamonu İl ve ilçeleri hedeflenmiştir bu gün itibari ile bu hedefler yakalanmış ve Aynı Zamanda L.P.G. Boş Tüp imali de Yapılarak 02 Kg. 12 Kg. 24 Kg. 45 Kg. lık Boş Tüplere ilaveten Otogaz L.P.G. Tankları ve 3 m3 den başlayarak 180 m3 e kadar Sabit ve Karayolu taşımacılığında kullanılan L.P.G Tankları da imal edilmiş ve Bu imalatlara yeterlilik belgeleri ile TSE belgeleri Alınmıştır Yeni imal edilecek olan L.P.G. Dipenserleri ve L.P.G. Pompaları imalat yelpazesine katılmakla birlikte sektörle ilgili AR-GE çalışmaları sürmektedir.

1989 Yılında Merzifon Tesisleri ile Birlikte inşasına başlanan Antalya Tesisleri de 1991 yılında faaliyete geçmiş Güney bölgesinde Akdeniz kıyıları hedeflenmiş ve Antalya, Burdur, Isparta ile bu illerin ilçelerine bayilik teşkilatları kurulmuş ve birde Otogaz L.P.G. İstasyonu Faaliyete geçirilmiştir. Halen Faaliyetleri Antgaz L.P.G. Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti Olarak sürmektedir. 1994 Yılında Kayseri Kırıkkale Kırşehir illerine Merzifon dan verimli olmayan teşkilatlanmayı daha iyi yapılandırmak için Kırıkkale Tesislerinin inşaatına başlanmış ve 1996 da bitirilerek faaliyete geçirilmiştir. Başta Ankara ve Kırıkkale olmak üzere Yukarıda Sayılan illere ve bunların ilçelerine Bayilik ağları kurulmuş ve kurulmaya devam edilmektedir.

1995 Yılında Ege Bölgesinin ihtiyaçları düşünülerek Denizli Seçilmiş ve burada bir dolum tesisi inşasına başlanmıştır. Yapımı tamamlanan Bu tesis halen Ege bölgesi Aydın.İzmir ve Denizli olmak üzere Tüplü ve otogaz LPG dağıtımı faaliyetlerini sürdürmektedir. Sektörümüzde Hızla gelişen ve Otogaz olarak bilinen LPG nin otomobillerde yakıt olarak kullanılmasının yaygınlaşmasında yerini alması kaçınılmazdı 2000 li yıllara kadar bu doğrultuda çalışarak hemen hemen Tüm Türkiye genelinde Bayi satış ağlarını oluşturmuş ve faaliyetine devam etmektedir.

2001 Yılı Başında Akçaabat LPG Dolum tesislerimizin Ünvanı değiştirilerek Trabzongaz LPG Sanayi Nakliyat ve Ticaret A.Ş. Olmuş ve Bir Tüp İmalat Fabrikası daha ilave edilerek faaliyetine başlamıştır. Şirketimiz bundan sonraki hedefleri arasında Doğu ve Güney Doğu İlleri vardır. Ancak Ana Hedefleri arasında Yabancı bir ortaklık veya konsensüs ile L.P.G. Gaz ithali ve buna paralel yatırımlar görüşülmektedir şu an birkaç firma ile görüşülmektedir. Bu görüşmeler bundan sonraki kilometre taşlarını oluşturmak üzere önümüze gelecektir….

        

TÜPLÜ GAZ BAYİİ
OTOGAZ BAYİİ
DOLUM TESİSİ
BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ